קופת גמל

קופת גמל


שתף:

כולנו עובדים קשה ומשתדלים לחסוך ככל שאפשר גם לעתיד – בחסכונות פנסיוניים, קרנות השתלמות, פיקדונות וגם קופת גמל למען השקעה. אולם כיצד ניתן להשוות בין קופות הגמל בשנת 2022, בייחוד לאור הטלטלות האחרונות בשוק הפיננסי? הנה כמה דרכים לבחירת הקופה המתאימה ביותר:

רקע קצר על קופות הגמל

קופות גמל להשקעה מהוות מכשיר חיסכון פנסיוני גמיש וקל לניהול, המכיל מגוון יתרונות. בתוך הקופה ניתן לעבור בין מסלולים שונים מבלי שהדבר ייחשב כאירוע מס, לצבור את הכספים עד לגיל 60 וליהנות ממשיכתם כקצבה בפטור מס מלא או בפעימה אחת בתשלום 15% מס (כתוצאה מתיקון 190), לקבל הלוואה של עד 80% מהערך הצבור, לשלם דמי ניהול נמוכים ולחסוך כ-70,000 ₪ בכל שנה.

ההתעוררות לנושא החיסכון ויתרונותיה של קופת גמל עלו מחדש למודעות הציבורית עם תום משבר הקורונה, שאילץ רבים לשבור חסכונות ולהתמודד עם פחות כספים ונכסים שיבטיחו את עתידם. למרות הטלטלות בשוק המניות העולמי ובאגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות בישראל, קופת גמל להשקעה נותרה מכשיר חיסכון איכותי, אך שצריך לבחון לעומק כדי לקבל החלטה על הקופה המתאימה ביותר.

פרמטרים מרכזיים בבחירת קופת גמל 

בהשוואת קופות הגמל השונות, חשוב להתייחס למספר פרמטרים מרכזיים:

תשואות קופת הגמל

קופת הגמל אמורה להפגין יתרון ברמת התשואה שלה לעומת אחרות, כאשר התשואה עצמה אמורה לגלם גם את הזמינות, היציבות, הניסיון והשירות של אותה קופה. מומלץ להעריך את תשואות קופות גמל בשתי רמות – האחת ביחס לשנה הקרובה והתחזיות הצפויות והשנייה בפרק זמן של 5 שנים מתחילת החיסכון בפועל. 

גובה דמי הניהול

החדשות הטובות הן שדמי הניהול על קופות הגמל מוגבלות ומפוקחות ע"י רשות שוק ההון. דמי הניהול עצמם נגבים מאחוז ההפקדות, עליו משלמים עד 4% בדמי הניהול בכל הפקדה, והיתרה הצבורה עליה תשלמו עד 1.05% בשנה. 

החדשות העוד יותר טובות הן שבתי ההשקעות המחזיקים בקופות מציעים מתחת לתעריף המקסימלי בדרך כלל, כך שאפשר לנצל את התחרותיות כדי להתמקח על התנאים ולערוך השוואה יעילה מאוד. וודאו שההשוואה שאתם עורכים מביאה בחשבון גם את סוג המסלול והסיכון שלו, כדי להעריך במדויק האם אותה קופת גמל באמת משתלמת. 

מסלולי ההשקעה המוצעים

בחיפושים אחר הקופה הטובה ביותר עבורכם, תצטרכו לבחון את מסלולי ההשקעה הקיימים שמוצעים לכם. מסלולים אלה מלווים ברמת סיכון מסוימת, כך שאפשר לבחור במסלולים יותר סולידיים, לעומת בעלי רמת סיכון גבוהה. כלל האצבע הוא גיל החוסך – ככל שמדובר בחוסך צעיר יותר, כך כדאי לבחור במסלול עם סיכון גבוה שיניב רווחים. 

וכך גם אם יתרחש חלילה משבר כלשהו, אפילו בסדר הגודל של משבר הקורונה, יהיה די זמן לצמצם את הפערים. אם משבר שכזה לא יתרחש, התשואה תהיה מקסימלית כמובן. למבוגרים יותר לעומת זאת, מומלץ יותר לבחור קופת גמל במסלולים ברמת סיכון נמוכה. 

התייחסות למדד שארפ 

מדד שארפ הייחודי, בודק את יעילות הקופה ביחס לצבירת התשואות ממנה. מדד זה בוחן את היחס בין תשואת הקופה לסטיית התקן. וכך, כאשר יחס התשואות יחסית גבוה – סימן שהקופה הייתה פחות מעורבת בסיכונים ולכן תהיה בטוחה יותר להשקעה. 

השוואה מקוונת בין קופות גמל שונות

השוואת קופות גמל כבר לא נערכת בסקר טלפוני כלשהו, אלא בדרך קלה ומהירה בעולם המקוון. דרך גמל נט תוכלו לבדוק ולקבל את כל פרטי החברות, הקופות והתשואות השונות, לרבות דמי הניהול שגובה כל קופה (בשיעור שנתי ממוצע), את מדד הנזילות, התשואה המצטברת מהשנה החולפת או מעבר לכך ועוד. בכל אלה ניתן לצפות בקלות רבה דרך מערכת גמל נט של רשות שוק ההון, המשווה ומנתחת את הביצוע בכל קופות הגמל הקיימות.  

מחפשים אחר קופת גמל טובה להשקעה? 

קופת הגמל עשויה להבטיח במידה גבוהה מאוד את עתידכם ולכן בדיקה והשוואה מקיפה לגבי סוג הקופה וסוג המסלול הרלוונטי תניב לכם ביטחון כלכלי משמעותי לטווח ארוך. אם אינכם בטוחים כיצד לבדוק את נתוני הקופה או להתייחס אליהם כראוי, תוכלו לפנות למומחים כמו יועץ כלכלי ופנסיוני שיסייעו לכם לקבל את ההחלטה המתאימה. דרך מערכת גמל נט תוכלו לבדוק יחד את התפקוד של הקופות השונות ולוודא שאתם עושים את הצעד הנכון ביותר בבחירת הקופה האידיאלית. 

שאלות ותשובות

מתי ניתן לפתוח קופת גמל?

קופת הגמל מהווה מכשיר חיסכון פנסיוני שניתן לפתוח בכל גיל, כבר מרגע הלידה. הורים רשאים לפתוח על שמם של ילדיהם קופת גמל פנסיה פעילה ולהפקיד אליה עד כ-70,000 ₪ מדי שנה (בהתאם לתקרה שנתית מתעדכנת). ככל שהחוסך צעיר יותר, מומלץ לנהל את הקופה במסלול עם רמת סיכון יותר גבוהה.

על סמך אילו נתונים צריך לבחור את הקופה? 

גובה התשואה הפוטנציאלית, גובה דמי הניהול, סוג המסלולים המוצעים לכם באותה הקופה וגם נתוני מדד שארפ הייחודי אמורים להניב לכם את האינפורמציה האידיאלית ביותר לבחירת הקופה. מערכת גמל נט תסייע לכם לצפות בקלות בנתוני כל הקופות ולערוך השוואה טובה.

שתף:

מעוניין לקבל ייעוץ מקצועי ללא התחייבות? חייגו 053-251-9595

או השאירו פרטים ויועץ מקצועי מוסמך ישמח לסייע לכם


  התחילו להרוויח

  קבלו יעוץ מסוכן פנסיוני מקצועי והתחילו לחסוך כסף

   FEEDBACK

   Description

   Accessibility Statement

   array(0) { }